پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت
1400-01-31
1204 بازدید

پسماند شهری یا همان زباله شهری که به شکل مایع ، جامد و گاز دور ریخته می شود. پسماند های شهری از تولیدات اجتناب ناپذیر انسان ها می باشد که در زمان حال و یا در آینده نزدیک نه تنها به این پسماند ها احتیاجی نیست.

پسماند شهری یا همان زباله شهری که به شکل مایع ، جامد و گاز دور ریخته می شود. پسماند های شهری از تولیدات اجتناب ناپذیر انسان ها می باشد که در زمان حال و یا در آینده نزدیک نه تنها به این پسماند ها احتیاجی نیست بلکه به خاطر جلوگیری از هر گونه بیماری و آلودگی لازم است که این پسماند های شهری هر چه زود تر از بین برود.
در گذشته به توجه به اندازه کم و نوع زباله ها محیط این زباله ها را به راحتی تجزیه می کرد اما امروزه با توجه به افزایش این پسماند ها و افزایش پسماندهای صنعتی مانند زباله های کارخانه و بیمارستان دیگر محیط نمی تواند به راحتی این زباله ها را دفع کند حتی این گونه زباله ها باعث شده است که به محیط زیست آسیب وارد شود.
امروزه با توجه به افزایش جمعیت به ویژه در کلان شهرها و صنعتی شدن جوامع برای حل این مشکل مدیریت پسماند های شهری تشکیل شده است که هدف ازمدیریت پسماند های شهری افزایش رفاه زندگی اجتماعی و جلوگیری از آسیب زدن به محیط زیست می باشد.
جالب است که بدانید امروزه مفهوم مدیریت پسماند شهری یکی از مفاهیم مهم در توسعه پایدار کشورها می باشد.
اگر پسماند های شهری مدیریت نشود علاوه بر افزایش بیماری ها و عفونت باعث مرگ موجودات زنده می شود.

پسماند شهری چیست ؟

به پسماندهای خانگی و پسماند تجاری پسماند شهری گفته می شود. در بین پسماند های شهری ، پسماند تجاری بیشترین حجم از تولید پسماند ها را تشکیل می دهد. مدیریت پسماند خانگی به دلیل تنوع زیاد این زباله ها از جمله زباله کاغذ، پلاستیک، شیشه و فلز و.. مدیریت زباله خانگی دشوار تر می باشد.
جالب است که بدانید ترکیب و تنوع زباله ها در مناطق جغرافیایی مختلف حتی در فصل های مختلف و در کشورها با یک دیگر فرق دارد.

انباشت پسماند شهری

انباشت پسماند شهری

مدیریت پسماند چگونه پسماند های شهری را مدیریت می کند ؟

امروزه با توجه به افزایش پسماند های شهری مدیریت پسماند از موضوعات مهم در جوامع می باشد .مدیریت پسماند شهری محافظ محیط زیست می باشد حتی بهتر است بگویم مدیریت پسماند نجات دهنده محیط زیست از آلودگی های جبران ناپذیر زباله های شهری می باشد.
مدیریت پسماند شهری به تولید و جمع آوری و حمل و نقل زباله و دفع و بازیافت تاکید دارد.
پسماند ها به ویژه پسماند های شهری و زباله های بیمارستان به دلیل ویژگی های مانند احتمال احتراق ، واکنش پذیری ، خورندگی و سمی بودن نیاز است که این پسماندها به روش درست دفع شود همچنین برای مدیریت پسماند شهری نیاز به قوانین و مقررات است تا خطرات مربوط به آلودگی محیط زیست کاهش یابد.

 

جمع آوری پسماند شهری

جمع آوری پسماند شهری

 

مدیریت پسماند در ایران چگونه می باشد ؟

همان طور که گفته شد موضوع پسماند شهری از موضوعات مهم در جامع می باشد که نیاز است جهت حفظ جان موجودات زنده و حفظ طبیعت اقداماتی انجام شود. اما در ایران به دلیل عدم مدیریت درست و عدم قوانین کارآمد و اثر بخش و ارگان های نظارتی از جایگاه و رتبه خوبی در مدیریت پسماند ندارد.
بدترین اقدام در مورد پسماند شهری این است که پسماند ها به صورت غیر علمی دفع شود و یا در طبیعت رها شود که این اقدام باعث آسیب زدن به محیط زیست می شود.
در ایران سازمان محیط زیست مدیریت پسماند شهری را به عهده دارد و این سازمان نظارتی پسماندهای شهری و صنعتی را بررسی و پیگیری و کنترل می کند. یکی از قوانین ودستورات در مدیریت پسماند شهری به بیمارستان های دولتی و خصوصی این است که باید بیمارستان ها زباله های عادی از زباله عفونی تفکیک کرده و همچنین برای جلوگیری از انتشارآلودگی های زباله های عفونی بیمارستان و بی خطر سازی این گونه زباله ها باید بیمارستان مجهز به دستگاه رتوکلاو باشد.
خارج کردن زباله های بیمارستان از شهر مشکلات زیادی دارد که در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی وظیفه نظارت و کنترل را دارد. طبق قوانین مدیریت پسماند شهری باید برای حمل زباله های مراکز درمانی و بیمارستان از ماشین های مخصوص استفاده کرد و دستگاه رتوکلاو باید هر 6 ماه توسط دانشگاه علوم پزشکی تایید شود و سپس تایید مربوطه به سازمان مدیریت شهری ارسال شود.

مدیریت پسماند شهری کلانشهر رشت :

شهردار رشت : برای از بین بردن زباله ها چاره ی جز سوزاندن زباله نیست.
یکی از بزرگترین چالش ها در کلانشهر رشت ، پسماند های شهری می باشد.
طبق بیانه ی شهردار رشت 4 دهه است که زباله های کلانشهر رشت در سایت زباله سراوان دفع می شود .
در حال حاضر در شهر رشت روزانه هزار و ۲۰۰ تن زباله در سراوان دفع می شود که از این حجم زباله 600 تن متعلق به رشت می باشد.
شهردار رشت همچنین بیان کرد که طبق بررسی ها و تحقیقات آمار حجم زباله ها در این شهر با توجه به اینکه شهر توریستی می باشد در حال افزایش می باشد.
امروزه دولت مردان در حال تلاش برای مدیریت و سازمان دهی پسماند شهری می باشند تا بتواند از محیط زیست محافظت کرده و از آسیب زدن به طبیعت جلوگیری شود.
یکی از بهترین روش ها در مدیریت پسماند شهری تفکیک زباله های خشک در محل جمع آوری پسماند های شهری می باشد که می توان به این روش در جمع آوری و بازبافت زباله ها کمک کرد .

برچسب‌ها:, , , , ,