مطالبی در خصوص پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

مطالبی در خصوص پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت
1400-03-02
5214 بازدید

رشت به عنوان مرکز استان گیلان به عنوان شاهراه ارتباطی استان، یکی از قطب های صنعتی استان گیلان می باشد. این کلانشهر پرجمعیت به عنوان شهری بزرگ و پرجمعیت در استان گیلان و استان های همسایه این استان مطرح بوده و به این سبب به مانند شهرهای بزرگ دارای آلودگی می باشد و از سوی […]

رشت به عنوان مرکز استان گیلان به عنوان شاهراه ارتباطی استان، یکی از قطب های صنعتی استان گیلان می باشد. این کلانشهر پرجمعیت به عنوان شهری بزرگ و پرجمعیت در استان گیلان و استان های همسایه این استان مطرح بوده و به این سبب به مانند شهرهای بزرگ دارای آلودگی می باشد و از سوی دیگر به دلیل توریستی بودن نیز دچار پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت نیز هست. شاید آنچه باعث ایجاد مشکلات متعدد برای کلانشهرهایی نظیر رشت می شود، جمعیت شناوری است که در طول روز به بیش از یک میلیون نفر نیز می رسد و همین موارد می تواند در حاشیه بنادر و شهر، به تولید پسماند و زباله هایی منجر شود که بر خلاف جریان محیط زیست حرکت می نمایند. جمعیت این شهر به نسبت وسعت آن به شدت زیاد است. این شهر دارای قدمت فراوان و آثار باستانی و طبیعی زیادی است که متاسفانه در حال حاضر با عدم مراعات افراد به خصوص گردشگران و سودجویان، تخریب فضای طبیعی در آن آغاز شده است که نمونه ای از دفن زباله در جنگل های زیبای سراوان است. در کنار این نمونه مشکلات و معضلات زیست محیطی رودخانه های زرجوب و گوهرود را داریم که اسفناک است. در ادامه با وبلاگ دکتر مهرداد بردبار همراه باشید…

پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

پسماندهای شهری در رشت

از آنجایی که زباله زاییده زندگی مدرن است و این نوع زندگی باعث می شود تا بر میزان این معضل روز به روز افزوده شود، لذا تولید پسماندها در کلانشهرهایی مانند رشت اجتناب ناپذیر است. اما راه حل این معضل ساماندهی پسماندهای تجمیع شده و عدم متراکم شدن آن ها در فضای طبیعی و بکر است. به این سبب پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت روز به روز وخیم تر می شود.

بر اساس پژوهش های به عمل آمده به طور متوسط در شهرستان رشت هر فرد حدود یک کیلوگرم زباله در شبانه روز تولید می کند که با توجه به جمعیت تقریب بیش از 700 هزار نفری این کلانشهر، می توان گفت که در طول زمان و در صورت عدم مدیریت این موضوع، فاجعه ای عظیم رخ خواهد داد. از سوی دیگر همانطور که بیان شد، جمعیت شناور روز تا شب این کلانشهر را بر این مشکل اضافه نمایید.

حتی مسئولین شهری رشت بیان می دارند که مشکل اصلی در این خصوص از آنجایی شروع می شود که زباله های خانگی از روش های صحیح امحاء زباله مانند دفن، تولید کمپوست و بسیاری از روش های دیگر از سطح طبیعت جمع آوری نشده و از همان درب منزل با دقت سطحی کنار گذاشته می شوند که این موضوع بسیار ناگوار است زیرا در دفن سطحی این امکان وجود دارد که برخی حیوانات با کندن زمین، محتوای پسماندها را خارج نموده و محیط زیست را آلوده نمایند. این بخشی از پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت می باشد. از سوی دیگر باید توجه داشت که فقط نباید به مسائل زیست محیطی توجه داشت بلکه در کنار آن تولید انواع بیماری نیز دور ذهن نخواهد بود.

آلودگی در شهر رشت

آلودگی در شهر رشت

توجه بیشتر به پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

پسماند شهری را به کمپوست تبدیل می کنند و از آن برای تولید کودهای آلی بهره می برند. اما همانطور که می دانید، اگر کود آلی از طریق کمپوست زباله تولید شود، دارای ناخالصی هایی است که مورد حمایت دولت نبوده و به این سبب ترویج آن نیز در میان کشاورزان به آسانی صورت نمی پذیرد. این موضوع می تواند به راحتی یکی از معضلات پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت باشد.

برای مدیریت این بحران همواره سه re را مورد توجه قرار داد. کاهش جریان تولید زباله که همان reduce می باشد یکی از پایه ای ترین موارد رفع این مشکل است که اصول آن فرهنگسازی است. حال فرض کنید که امکان انجام این موضوع به سادگی میسر نباشد. لذا چه باید کرد؟ از پسماندهای تولید شده باید به طور مجدد بهره برد. این کار همان reuse است. این مورد نیز نیازمند حمایت از تولید و ترویج استفاده از خروجی و دستاوردهاست. در گام آخر نیز می توان از بازیافت یا recycle بهره برد. در تمام این موارد فرهنگسازی نقش موثری دارد.

فقط نباید به آلودگی ها و بیماری های ناشی از آن توجه داشت بلکه هزینه هایی که برای جمع آوری و رفع بیماری به جامعه تحمیل می شود، مشکل دیگری است که نیازمند تفکر است. پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت به اینجا ختم نمی شود و اگر ادامه یابد، شاید میلیاردها تومان برای رفع آن باید هزینه نمود تا جمع آوری آن را پوشش دهد اما روند رو به رشد آن چندین برابر هزینه در بر خواهد داشت. همین موضوع علاوه بر تخریب محیط زیست با مرگ و میر حیوانات نیز در می آمیزد و همان فاجعه ای که به آن اشاره شد، محقق می شود.

موارد دیگری در خصوص پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت

در شهرستان رشت از نیروگاه زباله سوز نیز بهره برده می شود که البته برای رفع این معضل در کلانشهرها مورد استفاده است اما نکته مهم آن است که حتی این نیروگاه نیز می تواند پیامدهای زیست محیطی مخربی در پی داشته باشد. شاید این نیروگاه باعث شود تا پسماندها و آلودگی های محیط زیست کاهش یابد اما تولید گازهای آلاینده و بوی نامطبوع تولید شده این نیروگاه، خود به نوعی دارای آثار مخرب زیست محیطی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یافتن اطلاعات بیشتر از حذف پسماندها در خصوص پسماند شهری و مشکلات محیط زیستی کلانشهر رشت در مقالات بعدی همراه ما باشید.