قطار شهری و تاثیرات آن بر حمل و نقل رشت

قطار شهری و تاثیرات آن بر حمل و نقل رشت
1400-03-04
3450 بازدید

در بسیاری از کلانشهرها برای جلوگیری از مشکلات آلودگی شهری و پیشگیری از افزایش آلاینده ها، مدیریت حمل و نقل و استفاده از وسایل نقلیه شهری به گونه ای اعمال می شود که اثر آن محسوس باشد. با استفاده از قطار شهری که برخی از آنها برای حمل و نقل از برق و یا مغناطیس […]

در بسیاری از کلانشهرها برای جلوگیری از مشکلات آلودگی شهری و پیشگیری از افزایش آلاینده ها، مدیریت حمل و نقل و استفاده از وسایل نقلیه شهری به گونه ای اعمال می شود که اثر آن محسوس باشد. با استفاده از قطار شهری که برخی از آنها برای حمل و نقل از برق و یا مغناطیس استفاده می نمایند، می توان آلایندگی را کاهش داد. با توجه به این که کلانشهر رشت به عنوان مرکز توریستی بوده و در کنار آن یک شهر صنعتی محسوب می شود، حمل و نقل رشت و استفاده از قطار شهری رشت می تواند بر کاهش مشکلات زیست محیطی موثر باشد. در ادامه همراه سایت دکتر مهرداد بردبار به پیرامون موضوع تراموای شهری خواهیم پرداخت.

حمل و نقل رشت و استفاده از قطار شهری

مدت ها است که طرح اجرای قطارهای شهری برای کلانشهرهایی نظیر رشت در دست اقدام است. این موضوع هم می تواند باعث جذب توریست بیشتر شود و هم باعث می شود تا آلودگی هوا کاهش یابد. از سوی دیگر می توان به این واسطه ترافیک شهری را نیز تا حدود زیادی مرتفع نمود. زیرا شهر رشت یکی از کلانشهرهایی است ترافیک شهری بالایی نیز دارد.

حمل و نقل رشت با قطار شهری

حمل و نقل رشت با قطار شهری

محققین حوزه شهری رشت بیان داشته اند که تراموا و قطار شهری رشت می تواند به عنوان بهترین گزینه برای باز کردن گره ترافیکی این کلانشهر محسوب شود. از سوی دیگر طی بررسی های به عمل آمده، آلودگی هوا، ترافیک و مشکلات زیست محیطی باعث شده است تا فشار روانی بالایی بر ساکنان این کلانشهر وارد شود. از سوی دیگر کلانشهر رشت از جمعیت بالایی به نسبت وسعت شهری برخوردار است. به این سبب حتی ترددهای شهری نیز دچار مشکل شده است. همین موارد جریان ساز استفاده از قطار شهری رشت شده است. حمل و نقل رشت فقط اشاره به تحرک خودروها نبوده و با توجه به این موارد تردد افراد در معابر نیز باید به نحوی کنترل شود. قطار شهری می تواند باعث تسهیل انواع عبور و مرور شهری شود.

با توجه به این که تراموا یا قطار شهری به عنوان قطار عبوری داخل شهر معرفی می شود، اجرای این طرح در کلانشهر رشت به گونه ای خواهد بود که از مسکن مهر، مصلای شهر و و شهرداری آن عبور نموده و خاتمه آن به فرودگاه خواهد بود که تقریبا مناطق تاثیرگذار شهر را تحت پوشش قرار داده و باعث می شود تا تردد عابرین نیز به در این مسیر به حداقل کاهش یابد. استفاده از این قطار شهری در حمل و نقل رشت بسیار موثر است و می توان ابعاد فرهنگی، اجتماعی و حتی توریستی آن را مورد توجه قرار داد. از جمله موارد مهمی که در این خصوص باید به آن اشاره نمود آن است که این قطارهای شهری مزایای متعددی دارند که علاوه بر کاهش آلودگی، حتی آلایندگی صوتی آنها نیز کمتر می باشد.

یکی از جنبه های مهمی که در خصوص تاثیر قطار شهری رشت در حمل و نقل رشت می توان بیان داشت آن است که به واسطه توسعه یافتگی نیز افزایش می یابد. یک کلانشهر علاوه بر جنبه های باطنی که مورد نیاز شهر است، نیازمند جنبه های ظاهری برای نمایش یک کلانشهر است. مثلا زیر ساخت ها به عنوان مصادیق درونی و باطنی یک کلانشهر محسوب می شوند اما جلوه های زیبایی شهر می تواند به عنوان ظواهری باشد که برای ساکنین و افراد توریست فضای دلنشین شهری را فراهم کند. شهر رشت متاسفانه در برخی از این موارد علیرغم داشتن فضای زیبای شهری، محروم است.

 

قطار شهری رشت

قطار شهری رشت

اهمیت قطار شهری در حمل و نقل

یکی از مهمترین اهمیت های قطار شهری تولید سفر است. این مطلب به معنای آن است که می توان به واسطه برخی از عوامل حتی سفر و گردشگری را تولید نمود. در بررسی های به عمل آمده استفاده از تراموا یا قطار شهری به عنوان یکی از بهترین موارد برای تسهیل در حمل و نقل شهری است.

سیستم حمل و نقل شهری ساختاری گسترده و پیوسته است که در آن مسافر، تجهیزات و عوامل تامین رضایت در سفر در کنار هم گرد آمده اند. در سیستم حمل و نقل رشت این مولفه ها به شدت حاضر هستند. مسافر همواره در دسترس، شرایط استفاده از محیط فراهم اما سیستم حمل و نقل در حال حاضر به طور مناسبی فراهم نشده است. استفاد از قطار شهری به خصوص زمانی که بر سطح زمین باشد و فضا و مناظر دل انگیز را بتوان از طریق آن مشاهده نمود، بسیار جذاب خواهد بود. استفاده از قطار شهری که در بسیاری موارد حتی می تواند تا 8000 نفر را جا به جا نماید، یکی از بخش های حمل و نقل است که به کاهش ترافیک و آلودگی شهری کمک شایان می نماید. نکته حائز اهمیت آن است که در حمل و نقل رشت به دنبال چه موضوعی هستیم. پیشرفت های امروزه باعث شده است تا استفاده از تراموا تقریبا کنار گذاشته شود اما به کارگیری آن در شهر رشت می تواند جاذبه توریستی داشته باشد. به هر حال استفاده از این قطار شهری یک نیاز است.

بر اساس جدول زیر می توان مقایسه ای مفید در خصوص وسایل حمل و نقل شهری داشته باشیم.

مشاهده می شود که استفاده از قطار شهری هم به لحاظ جا به جایی تعداد مسافر و هم از نظر سرعت جا به جایی در رده مناسبی قرار گرفته است.

نکته پایانی

امروزه به دلیل آن که پیشرفت های متعددی در سطح جهان رخ داده است، افراد با سرعت بیشتری امورات زندگی خود را سپری می کنند و مدیریت بسیاری از تحولات نیازمند آن است که سیستم حمل و نقل شهری به نحو مناسبی کنترل شده و طراحی گردد. با توجه به این که با ساخت و سازهای حاشیه های شهر که به این واسطه افراد مجبور هستند تا از بیرون شهر به داخل آن سفر کنند یا به سر کار بروند، استفاده از امکاناتی نظیر قطار شهری و تراموا بسیار اهمیت می یابد. هزینه ها به این سبب کاهش یافته و مشکلات رفت و آمد نیز کم می شود. در شهر رشت این موضوع دارای اهمیت بیشتری است که به موارد مربوط به آن اشاره شده است. به خصوص ساخت خانه مهر بیرون شهر و فاصله زیاد آن تا داخل شهر که با استفاده از قطار شهری بسیاری از مشکلات کاهش می یابد.