لازمه وجود پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت

لازمه وجود پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت
1400-03-08
4433 بازدید

همواره در کلانشهرها ترافیک وجود دارد و عموم کلانشهرها به دلیل وجود امکانات متعدد، از جمعیت زیادی نیز برخوردار هستند. به این سبب فضای شهری به اندازه جمعیت رشد نمی کند و لذا محیط شهری همواره کوچکتر از انتظار افراد جامعه کلانشهری است. لذا نیاز است تا برای تامین شرایط افراد ساکن در کلانشهرها، اقداماتی […]

همواره در کلانشهرها ترافیک وجود دارد و عموم کلانشهرها به دلیل وجود امکانات متعدد، از جمعیت زیادی نیز برخوردار هستند. به این سبب فضای شهری به اندازه جمعیت رشد نمی کند و لذا محیط شهری همواره کوچکتر از انتظار افراد جامعه کلانشهری است. لذا نیاز است تا برای تامین شرایط افراد ساکن در کلانشهرها، اقداماتی صورت پذیرد که به این واسطه آرامش محیط شهر به نحو مقتضی حاکم گردد. یکی از این موارد احداث پارکینگ های مختلف می باشد که نمونه از آن پارکینگ مکانیزه هوشمند است. در این متن در خصوص پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت مطالبی ارائه خواهد شد. در کلانشهرها، پارکینگ و کمبود آن به یک معضل تبدیل شده است و به گونه ای است که اگر در کلانشهری در این خصوص برنامه ریزی نشود، در سالهای آینده تمام خیابان های آن شهر به پارکینگ تبدیل خواهد شد. همراه سایت دکتر مهرداد بردبار به تحلیل و نگاهی کلی در خصوص لازمه وجود پارکینگ مکانیزه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت

پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت

پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت و برنامه ریزی در این خصوص

ایجاد پارکینگ مکانیزه به نسبت پارکینگ های طبقاتی از هزینه کمتر برخوردار است و از سوی دیگر می توان در دوره زمانی کوتاه تر آن را احداث نمود. همچنین فضای کمتری اشغال نموده و می توان در هر مکانی از آن استفاده کرد. تمام این موارد از مزایای این نوع پارکینگ می باشد. پارکینگ مکانیزه هوشمند می تواند به صورت همزمان چند خودرو را در مساحتی کم در خود جای دهد. حتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته، استفاده از پارکینگ مکانیزه به جای آن که به صورت طبقاتی و چرخشی به سمت آسمان باشد، در دل زمین فرو رفته و داخل زمین فضای بلوکی برای آن طراحی می شود و به این سبب می توان خودروهای بیشتری را داخل پارکینگ مکانیزه هوشمند جای داد. طرح پارکینگ مکانیزه هوشمند کلانشهر رشت نیز با الگو برداری از شهرهای بزرگ دیگر و بسیاری از نمونه های جهانی ایجاد شده است. شهر بزرگ رشت دارای جمعیت بالایی است و در طول شبانه روز با توجه به وسعت شهری آن در حدود یک میلیون جمعیت شناور را به خود می بیند. این موضوع بسیار دارای اهمیت است. زیرا با این حجم افراد که به این شهر بزرگ وارد می شوند، کنترل و فضاسازی برای پارکینگ در طول زمان مشکلاتی را به بار خواهد آورد. عدم توجه به پارک خودرو در شهر باعث می شود تا حواشی خیابان نیز به پارکینگ تبدیل شود و این موضوع به کوچک شدن پهنای باند خیابان منتهی می شود. همین موضوع به دوبل پارک کردن و در نهایت بی نظمی شهری خاتمه می یابد.

پارکینگ مکانیزه هوشمند

پارکینگ مکانیزه هوشمند

پارکینگ مکانیزه هوشمند شهر رشت یکی از برنامه ها و تفکراتی است که به مانند بسیاری از کلانشهرها باید اجرا شود. اما برای اجرایی شدن اسن موضوع در گام نخست باید مکان ها و جانمایی قرار گرفتن این پارکینگ ها به خوبی مورد مطالعه قرار گیرد. زیرا عدم توجه به این موضوع باعث می شود تا فضای شهری تا حدودی بیش از انتظار، به آشفتگی بیشتر متمایل شود.

نکات فنی در خصوص ایجاد پارکینگ مکانیزه هوشمند کلانشهر رشت

نکته مهم برای احداث پارکینگ مکانیزه هوشمند باید اشاره نمود که به لحاظ مکانی این نوع از پارکینگ ها باید در دسترس باشند و در مسیرهای تردد پذیر ساخته شوند. عموما نیاز است تا مراکز خرید مجهز به این پارکینگ ها باشند که شهر رشت نیز از مراکز خرید و تفریحی سرشار است. همچنین سطحی که این نوع از پارکینگ ها در آن احداث می شوند باید به لحاظ کیفی و فنی از استانداردهای شهرسازی برخوردار باشد و با توجه به این زمین های شمالی کشور تا حدود سست هستند، باید مختصات فنی آنها به خوبی مورد ارزیابی قرار گیرد.

از سوی دیگر برای ایجاد پارکینگ مکانیزه هوشمند، میزان شیب زمین نیز دارای اهمیت است. اما تفکر ساخت این نوع از پارکینگ ها به وسعت شهر بستگی دارد. بهتر است تا در ساخت این نوع از پارکینگ ها به نحوی توجه شود تا بیشترین خودرو در کمترین فضا به حالت پارک درآیند. این موضوع اشاره به اصل بهینه سازی دارد که در نوع خود یک علم به شمار می رود.

شاید از جمله دلایل ایجاد پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت، میزان فشردگی فضای شهری و افزایش سرعت جریان زندگی در این شهر بزرگ است. از آنجایی که با رشد جمعیت در کلانشهرها به خصوص در رشت، سیستم حمل و نقل نیز جوابگوی ترددهای شهری نخواهد بود، لذا حضور چشمگیر خودروهایی که به صورت شخصی تردد می نمایند چشمگیر بوده و باعث می شود تا بر حجم ترافیک و کمبود جای پارک بیافزاید.

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند

یکی دیگر از نکاتی در خصوص احداث این نوع پارکینگ ها مورد توجه است، زمین و قیمت آن است. هر اندازه قیمت زمین در منطقه ای گران تر باشد، احداث پارکینگ مکانیزه هوشمند را گران تر و سخت تر خواهد نمود. شاید همین موضوع باعث می شود تا در برخی موارد پارکینگ های مکانیزه هوشمند در بخش های از شهر احداث شوند که موقعیت مکانی مناسبی ندارند. لذا باید در این خصوص تجدید نظر کرد. به هر نحو باید اشاره کرد که مسئولان شهری و متخصصان طراحی شهری به گونه ای عمل نمایند که ایجاد پارکینگ مکانیزه هوشمند در کلانشهر رشت باعث رشد و ترقی شهر شده و به تسهیل امور حمل و نقل شهری منتهی گردد. یکی از محاسبات ساده برای ایجاد این نوع از پارکینگ ها به این صورت است که حداقل برای هر خودرو یک فضای پارک باید باشد. شرایط حداقلی به این دلیل است که فضای پارکینگ باید بسیار بیشتر از تعداد خودروهای شهری باشد زیرا مکان های مانند انواع مراکز خرید و فروش محصولات، از فضای پارک بیشتری برخوردار است.